Hírek

A növény szája a gyökere. A lombtrágyázás egy végső eszköz, hogy kiegyensúlyozzuk a napraforgó tápelem ellátottságában mutatkozó kisebb hiányosságokat. Nagyobb hiányosságokat alap-, esetleg starter műtrágyákkal tudunk megszüntetni, míg lombtrágyákkal kisebb-, alkalmi hiányosságokat korrigálhatunk.

Az elmúlt időszak történései eléggé összekuszálták a technológiai gondolatokat, javaslatokat a tápanyag-utánpótlás területén. Felerősödtek az alternatív megoldási javaslatok, „sufni” termékekkel, technológiákkal bombázzák a termelőket, és mindenkinek van egy jó ötlete. ( Csak nehogy a libák hamarabb elfogyjanak, mint a gyógyító javaslatok.) Ebben a helyzetben a lombtrágyázás területén érdemes összefoglalni a YaraVita termékekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat!

Nagyon várják a gazdák az esőt. De vajon mit tehetnek, ha nem jön?

Több európai műtrágyagyártó, köztük a Yara International ASA és a Borealis AG is bejelentette, hogy csökkenti a termelését az emelkedő földgázárak miatt. Korábban a magyar Nitrogénművek Zrt. is hasonló lépést jelentett be. Oroszország, amely globális szinten ugyancsak jelentős szereplő a műtrágyaágazatban, ugyanakkor az orosz-ukrán háború miatt rá kirótt szankciókra válaszul beszüntette a műtrágya-exportját.

A szabadföldi zöldségtermesztésben a trágyázás időpontjával, illetve a kijuttatandó tápanyagok megosztásával kapcsolatban viszonylag kevés a termesztők rendelkezésére álló információ. A szakirodalomban a szerzők többnyire a kijuttatandó műtrágyák mennyiségével és összetételével foglalkoznak, de az előadások keretében is kisebb súlyt kap, a trágyázás időzítése, mint a trágyázás egyik fontos eleme.

Sokáig tartotta magát az a vélekedés, mely szerint a szőlő képes alultáplált állapotban is „elfogadható” mennyiségű termést adni, amennyiben a többi műveletet rendben elvégezzük (metszés, növényvédelem, talajművelés stb.). A gondos tápanyagellátást mind a borszőlő, mind a csemegeszőlő egészséges növekedéssel, gazdag terméssel és jó minőséggel hálálja meg, sőt a télállóság miatt sem kell aggódnunk. Természetes, hogy a trágyaféleség és -mennyiség megválasztásánál érdemes figyelembe vennünk a szőlő és a talaj állapotát. Ha a szőlő vesszői erőteljesen fejlettek, a fajtára jellemző vastagságúak, a szőlő rendesen terem, akkor kevesebb trágya is elegendő. Ha azonban a vesszők gyengén fejlettek, vékonyak, esetleg rövidek és alacsony a termése is, akkor nagyobb mennyiségű trágya szükséges.

Ezek a nitrogénműtrágyák folyamatosan elérhetőek a magyar gazdák számára.
A gyakorló gazdálkodók jól tudják, hogy nitrogénműtrágyák használata nélkül nem lehet eredményesen gazdálkodni. Az elmúlt év második fele soha nem látott nitrogénműtrágya árakat hozott a növénytermesztőknek. Egyes nitrogénműtrágya-félék (mészammonsalétrom, karbamid) árai a négyszeresére emelkedtek. A termelők egy része a magas árak ellenére megvásárolta a nitrogén fejtrágyáját, míg talán a többség kivárt, hogy csökkenjen az árszint decemberre, januárra, mint mindig az elmúlt években. Ez azonban nem következett be. Viszont a gyártási, szállítási kapacitások, illetve a termesztett növények biológiája már nem teszi lehetővé, hogy mindenki időben hozzájusson a szokásos mennyiségű nitrogén fejtrágyájához.

A különböző „baktériumtrágyák” jótékony hatása már sok gazda által ismert. Az effektív mikroorganizmusok használatával szántóföldi növényeink és gyümölcs ültetvényeink egészségesebbek lesznek, a termés mennyisége pedig fokozódik, és az eltarthatósági idő hosszabb lesz. Mindez a benne található mikrobaflóra jótékony hatásának köszönhető. Sokakban azonban felmerülhet a kérdés, hogy miben különböznek ezek a termékek más mikrobiológiai készítményektől, elterjedtebb nevükön „baktériumtrágyáktól”?

A mikroorganizmusok szerepét tekintve sajnos még ma is élnek téves felfogások a köztudatban. Bár a 21. században a különböző médiacsatornák (tévék, újságok és az internet is) már több módon kommunikálják felénk, hogy adott esetben a probiotikumokra szükség lehet, a baktérium név a legtöbb ember számára gyakorlatilag mégis egyet jelent a betegség fogalmával. Ennek ellenére tény, hogy a nagyszámú mikroorganizmus közül elenyésző azoknak a száma, amelyek megbetegedést okoznának.

Napjainkban a mezőgazdaság jelentős átalakuláson megy keresztül. Az újonnan, egyre fokozottabban jelentkező, káros hatású környezeti tényezők, valamint a kiszámíthatatlan gazdasági viszonyok egyre inkább szükségessé teszik az új szemléletek, az innovatív – mikroorganizmusokat is a technológia részévé tevő – gondolkodás bevezetését a mindennapi gazdálkodás során.

A szabadföldi zöldségtermesztésben a trágyázás időpontjával, illetve a kijuttatandó tápanyagok megosztásával kapcsolatban viszonylag kevés a termesztők rendelkezésére álló információ. A szakirodalomban a szerzők többnyire a kijuttatandó műtrágyák mennyiségével és összetételével foglalkoznak, de az előadások keretében is kisebb súlyt kap, a trágyázás időzítése, mint a trágyázás egyik fontos eleme.

Lassan látható közelségbe kerül már a tél vége, mindenképpen érdemes körülnéznünk a repcetáblákon, hogyan néznek ki az állományok, mennyire viselik jól a telet. Ezt talán azért is érdemes megtennünk, hogy lássuk, mire kell készülnünk az indulásnál.

A bór (B) az egyik legjelentősebb, esszenciális mikroelem, amely a generatív folyamatok fontos mikroeleme. Kiemelt jelentősége van a virágrügy-differenciálódás, a virágszervek képződése, a virágnyílás és a termékenyülés során. Az intenzív repcetermesztésben a növények genetikailag meghatározott termésmaximumának közelébe csak kiegyensúlyozott tápanyagutánpótlással juthatunk, amihez a bór pótlása mára elengedhetetlenné vált talajainkon.

Talán egyetlen szántóföldi növény sincs olyan mostoha helyzetben, mint az őszi káposztarepce, amely most ismételten érintett egy rovarölő készítmény forgalomból való kivonásában, de kukoricatermesztő gazdálkodóknak is meg kell válniuk egy régóta kedvelt, jó eredménnyel használt szertől.

Komoly változások a növényvédelemben: kötelezővé vált az integrált növényvédelem elveinek alkalmazása, az elektronikus permetezési napló vezetése.


A FitoHorm készítmények az egyedi szerves kelátképző kötésnek köszönhetően a tápanyagokat a növények számára gyorsan felvehető formában biztosítják. A FitoHorm termékek megfizethetőek, jó megtérülési mutatóval rendelkeznek. Most a kalászos technológiára teszünk javaslatot a FitoHorm Turbo termkécsalás és a FitoHorm gabonacsomag segítségével.

A FitoHorm készítmények az egyedi szerves kelátképző kötésnek köszönhetően a tápanyagokat a növények számára gyorsan felvehető formában biztosítják. A FitoHorm termékek megfizethetőek, jó megtérülési mutatóval rendelkeznek. Mielőtt a készítmény kiválasztásáról döntene, vizsgálja meg, van-e tápanyaghiány, és ha van, milyen hiányról van szó, győződjön meg a készítmény összetételéről, a készítmény tápanyag tartalmáról és dozírozásáról. Ehhez nyújt segítséget a FitoHorm Lombtrágyázási Kisokos.

A FitoHorm készítmények az egyedi szerves kelátképző kötésnek köszönhetően a tápanyagokat a növények számára gyorsan felvehető formában biztosítják. A FitoHorm termékek megfizethetőek, jó megtérülési mutatóval rendelkeznek. Ehhez nyújt segítséget a FitoHorm Lombtrágyázási Kisokos amely, most a kertészeti kultúrák technológiájába ad betekintést.

Egyik legfőbb hazai kincsünk a termőföld – halljuk számos alkalommal a mondást. Az elmúlt évtizedekben azonban a klímaváltozás okozta szélsőséges időjárási tényezők mellett a szakszerűtlen talajművelési mód, az intenzív technológiák alkalmazása, a túlzott műtrágyafelhasználás is a talaj ökoszisztémájának folyamatos pusztulásához vezetett. Jelenleg a magyarországi gazdasági területek mintegy 60%-a veszélyeztetett a talajdegradáció által.

A modern röpítő tárcsás műtrágyaszórók a másodperc egytized része alatt gyorsítják fel a szemcséket 150 km/h sebességre. Ilyenkor a műtrágya szemcséket rendkívül nagy mechanikai erőhatás éri. Azon műtrágyák, melyek nem képesek ezt az extrém behatást kibírni, kedvezőtlenül befolyásolhatják a termés mennyiségét és minőségét. A műtrágyák fizikai tulajdonságai ugyanis nagymértékben befolyásolják a szórhatóságot és szórásképet. Kerek, sima, kemény és nehéz szemcsék – ezek azok a tulajdonságok, melyek szükségesek az optimális kijuttatáshoz.

Az elmúlt napokban minden inputanyag-kereskedőnél izzanak a vonalak. „Van nitrogénetek? Mi az ára? Mit használjunk helyette? A fél mennyiség is elég?” – záporoznak a kérdések.

Ha már felment az ára a 4-szeresére, legalább tudjunk róla minél többet, hogy tudjuk megéri-e még ezen az áron is?

Az idei év korai kitavaszodása a megszokottnál jelentősen korábbi időszakban indította el a növények vegetációs ciklusát. A szántóföldi növények és a gyümölcsfák is erőteljes fejlődésnek indultak. Ez a korai felmelegedés nagyon veszélyes a növényekre. A március 23.-án betörő hidegfront szinte sokkolta a növényeket, és az előttünk álló időszakban nagy az esélye az éjszakai fagyok visszatérésének, amelyek komoly károkat okozhatnak a termelőknek.
