A kalászosok reagálnak legérzékenyebben a réz hiányára.
Ennek tünete általában már a bokrosodás után jelentkezik:
- a levélcsúcsok kifehérednek,
- a levelek keskenyek maradnak és bepödrődnek,
- lankadttá válik a növény.
A bokrosodáskor elvégzett gyomirtással egymenetben célszerű a kiadni.
A réz mellett egyéb tápelemeket is tartalmaz, így a tápelemek harmóniája miatt jobb hatékonyságú, mint csak az egykomponensű réz készítmények.
Speciális adalék anyagai garanciát jelentenek a hatékony és biztonságos felhasználásra.
Alkalmazási területek
A réz nélkülözhetetlen az oxidáz-enzimek katalizálásában, zsírsavak hidroxilációjában, része a fotoszintetikus elektron transzpornak, valamint hozzájárul a klorofill és más színtestek stabilitásának megőrzésében. Fontos szerepet játszik továbbá a növények fehérjeszintézisében és szénhidrát-anyagcseréjében. Mivel a réz a kloroplaszt fehérje, a plasztocianin egyik alkotójaként a két fotokémiai rendszer közt létrejövő elektrontranszport folyamatosságát biztosítja, így közvetlenül a növények fotoszintetikus aktivitásának fontos alkotóeleme.
Kalászosok
a réz hiányának tünete általában már a bokrosodás után jelentkezik: a levélcsúcsok kifehérednek, a levelek keskenyek maradnak, és bepödrődnek, lankadtá válik a növény. Későbbi szemmel látható tünetként jelentkezhet a kalász végének kifehéredése (fehérkalászúság), mely esetben a kalászkákban csak léha szemek találhatóak meg. Súlyosabb rézhiány esetében a virágzás és a termésképződés is elmaradhat. Vagyis rézzel jól ellátott kultúrnövényünk vizuálisan is üdébb, zöldebb színű. A levelek és a szár a kezeletlenhez képest tovább maradt zöld amely az asszimiláták hosszabb idejű szállítását teszi lehetővé a generatív szervek felé. Ez a tenyészidőszak megnyújtás (7–10 nap) számunkra a termés mennyiségének növekedésében és a minőség javulásában jelentkezik.